• 0912-0712872

تعمیرات لپ تاپ در کرج

تخصصی ترین مرکز تعمیرات لپ تاپ و کامپیوتر در کرج

تفاوت های کارت گرافیک لپ تاپ با کامپیوتر

تفاوت های کارت گرافیک لپ تاپ با کامپیوتر

تفاوت کارت گرافیک لپ تاپ با کامپیوتر و علل آن

دو تفاوت مهم کارت گرافیک لپ تاپ با کامپیوتر

کارت گرافیک به عنوان یکی از مهمترین و اصلی ترین قطعات سیستم های کامپیوتر و لپ تاپ شناخته می شود. این قسمت از کامپیوتر، واحد پردازشی این دستگاه بوده که زبان صفر و یک را به اطلاعاتی قابل درک و فهم در جهت تشخیص کاربران تبدیل می نماید. کارت گرافیک با عملکرد خود باعث نمایش انواع اشکال تصویری مانند تصاویر، گرافیک ها، فونت ها و... در صفحه نمایشگر می شود. به همین دلیل چیپ گرافیک از اهمیت و ارزش بالایی برخوردار بوده و در صورت خرابی آن، اختلالات زیادی در بخش نمایش موارد مذکور ایجاد شده که می‌ تواند کار با کامپیوتر را بسیار سخت و یا غیرممکن کند. 
با گذشت زمان و پیشرفت تکنولوژی، این قطعه مهم کامپیوتر نسبت به چیپ مشابه خود در لپ‌ تاپ دچار تغییرات و تحولات فراوانی شد. همانطور که می دانید، سیستم های کامپیوتر یک محفظه جدا برای نگهداری و نصب قطعات سخت افزاری مختلف داشته که کیس نامیده می شود. کیس های کامپیوتر دارای فضای زیادی برای نصب این قطعات هستند و از این رو هیچ محدودیتی در مورد اندازه و حجم قطعات مورد نظر وجود ندارد. 
اما سیستم‌ های لپ تاپ در این مورد بسیار کوچکتر از کامپیوتر بوده و هیچ فضای جداگانه‌ ای برای قسمت های مختلف سخت افزاری ندارند و به همین دلیل قطعات آن با محدودیت مکانی روبرو هستند. با گذشت زمان و افزایش نیاز کاربران به حمل و نقل و جابجایی لپ‌ تاپ، موضوع اندازه و حجم آن برای تولید کنندگان و مشتریان به یک مسئله بسیار مهم تبدیل شد تا به امروز که حجم و وزن کمتر لپ تاپ ها یکی از ویژگی های مثبت و مهم آنها به شمار می‌ رود. 
کاربران برای جابجایی راحت‌ تر سیستم خود، نیازمند دستگاه‌ هایی بودند که نه تنها وزن کمتری داشته باشد، بلکه ضخامت آن تا حد ممکن کاهش پیدا کرده و لپ تاپ مورد نظر باریک و ظریف باشد. از آنجایی که قطعات کامپیوتر فضایی به اندازه کیس را اشغال کرده و جای دادن آن ها در فضای کوچک بدنه لپ تاپ غیر ممکن بود، تولید کنندگان اقدام به تغییر در ساختار قطعات سخت افزاری کرده و در طول تاریخ همواره سعی بر کوچکتر کردن اندازه آن ها داشته اند. 
امروزه قطعات سخت افزاری به ویژه کارت گرافیک لپ تاپ نسبت به کامپیوتر، دچار تغییر و تحولات زیادی در اندازه و نوع ساختار خود شده اند. یکی از این قسمت ها کارت گرافیک است که مانند دیگر قطعات سخت افزاری دچار تغییرات زیادی در بخش‌های مختلف به ویژه ساختار و اندازه شده است. نوع ساختار و اندازه، دو فاکتور مهم در تفاوت های کارت گرافیک کامپیوتر و لپ تاپ بوده که سبب شده است این قطعه به راحتی در لپ تاپ های باریک و سبک نیز جای داده شود. البته تفاوت های این دو قطعه‌ با عملکرد مشابه در لپ تاپ و کامپیوتر، تنها به نوع ساختار و اندازه محدود نمی‌ شود. یکی دیگر از تفاوت های کارت گرافیک لپ تاپ با کامپیوتر تفاوت در بخش عنوان این دو قطعه است که در قسمت بعد به صورت کامل تر شرح داده شده است. 

وجودت پسوند m در کارت گرافیک لپ تاپ

دریافتید که کارت گرافیک لپ تاپ به دلیل نیاز روز افزون کاربران به لپ‌ تاپ‌ های سبک و باریک تر در جهت راحتی و جابجایی آسان، در طول تاریخ دچار تغییرات فراوانی در دو زمینه ساختار و اندازه شده است. تغییرات این قطعه از لپ‌ تاپ آن‌قدر زیاد بوده که از یک زمان به بعد شرکت های تولید کننده به جداسازی کارت گرافیک این دو دستگاه در زمینه عنوان اقدام نمودند. شرکت های سازنده مطرح قطعات سخت افزاری همچون NVIDIA، ADM و... پس از تحولات فراوان کارت‌ های گرافیک لپ تاپ، به نام آن پسوند m را اضافه کرده تا این دو قطعه به طور کلی از هم جدا سازی شود. 
حال دیگر پردازنده های گرافیکی لپ تاپ و کامپیوتر به دلیل تفاوت بسیار، به صورت رسمی از هم جدا شده اند. البته این موضوع مربوط به یک دوره زمانی مشخص و سالیان گذشته بوده چرا که امروزه این دو قطعه از نظر عنوان با یکدیگر تفاوتی ندارد. 

حذف پسوند m از کارت گرافیک لپ تاپ

همان طور که در قسمت قبلی مطالعه کردید، در یک دوره زمانی تفاوت های پردازنده های گرافیکی در کامپیوتر و لپ تاپ آنقدر افزایش یافت که شرکت‌ های تولید کننده به جداسازی این دو قطعه در زمینه عنوان نیز اقدام نمودند. اما امروزه دیگر تفاوت نام این دو قطعه و وجود پسوند حرف m در عنوان کارت گرافیک لپ تاپ را شاهد نیستیم. در واقع هم نام شدن دوباره این دو قطعه، به معنای کمتر شدن تفاوت و افزایش دوباره شباهت بین آنهاست. 
شاید از خود بپرسید که چنین موضوعی در صورتی که لپ‌ تاپ‌ های امروزه باریک تر و سبک تر نیز می شوند چگونه امکان پذیر است؟ باید بدانید که کارشناسان این حوزه، به تازگی اقدام به ساخت و ارائه کارت گرافیک‌ هایی شده اند که نه تنها از ظاهر و اندازه کوچکتری نسبت به قطعه مشابه خود در کامپیوتر برخوردار هستند، بلکه عملکردی شبیه به کارت گرافیک های کامپیوتر داشته و در پردازش های گرافیکی قدرت زیادی دارند. 
از این رو به تازگی سیستم های گیمینگ لپ‌ تاپ ارائه شده اند که کارت گرافیک آن ها برای اجرای بازی های سنگین و انجام امور گرافیکی دست کمی از سیستم های کامپیوتر نداشته و در پردازش های گرافیکی سنگین بسیار موفق عمل می کند. در گذشته هر گاه که سخن از قدرت پردازشی کارت گرافیک در میان بود، چیپ های گرافیک کامپیوتر در مقایسه با قطعه مشابه آن در لپ تاپ از قدرت بسیار بالاتری برخوردار بوده و نظر کاربرانی چون گرافیست ها و گیمر ها را کاملا به خود جلب می‌ کرد. 
اما امروزه با به حداقل رسیدن تفاوت قدرت پردازشی در این دو قطعه، کاربرانی که نیازمند گرافیک بالا و قدرتمند می باشند، می توانند از سیستم های گیمینگ لپ تاپ به راحتی و بدون هیچ مشکلی در پیش برد امور خود استفاده نمایند. 

تعمیر و تعویض کارت گرافیک توسط نمایندگی تعمیرات لپ تاپ در کرج

چنانچه به هر دلیلی متوجه نقص عملکرد و خرابی کارت گرافیک لپ تاپ یا کامپیوتر خود شدید، می توانید در جهت تعمیر یا تعویض قطعه معیوب و یا دیگر قطعات سخت افزاری سیستم خود مانند هارد، باتری، CPU، فن و... که دچار آسیب دیدگی شده اند، به نمایندگی تعمیرات لپ تاپ در کرج در جهت رفع مشکل مراجعه نمایید. 
کرج رایان یک مرکز حرفه ای در زمینه تعمیر سیستم های لپ تاپ و کامپیوتر  و نصب ویندوز در کرج بوده که با توجه به متخصصان خبره خود و به کارگیری نوین ترین روش ها در عیب یابی و ترمیم قسمت های آسیب دیده و همچنین استفاده از پیشرفته ترین دستگاه ها و ابزار آلات روز دنیا، می تواند به رفع مشکلات سخت افزاری و یا اختلالات نرم افزاری سیستم شما به بهترین نحو ممکن در جهت رفاه فوق کاربران لپ تاپ و کامپیوتر در کرج بپردازد.

نظرات

ارسال نظر