• 0912-0712872

تعمیرات لپ تاپ در کرج

تخصصی ترین مرکز تعمیرات لپ تاپ و کامپیوتر در کرج

اطلاعاتی درباره عملکرد فن در لپ تاپ

اطلاعاتی درباره عملکرد فن در لپ تاپ

بررسی چگونگی عملکرد فن در لپ تاپ

چگونگی عملکرد فن در لپ تاپ

فن از اصلی ترین اجزای سیستم خنک کننده ی لپ تاپ محسوب شده و نقشی مهم در میان دیگر قسمت های این دستگاه ایفا می کند. در واقع عملکرد فن، به عنوان یک نیروی کمکی برای دیگر قطعات شمرده می شود. چراکه تمامی قطعات سخت افزاری لپ تاپ، در داخل بدنه ی کوچک آن، به هم چسبیده اند.
می دانید که لپ تاپ ها روز به روز باریک تر و ظریف تر می شوند. این تغییر در ظاهر فیزیکی لپ تاپ به این خاطر از سوی تولید کنندگان صورت می گیرد که جا به جایی و استفاده از لپ تاپ ها در مکان های عمومی، راحت تر باشد. 
لپ تاپ ها به عنوان رایانه های همراه باید این قابلیت را داشته باشند که به علت وزن سبک و حجم کم آن، بتوان این دستگاه را به سادگی جا به جا کرد. برای این کار، قطعات لپ تاپ کوچک و باریک می شوند و همچنین قسمت های مختلف آن با فشردگی بیشتری در کنار هم چیده می شوند.
از این رو دیگر فضای کافی برای جا به جایی هوا وجود ندارد. قسمت های پردازنده پس از عملکردی سنگین و طولانی، گرمای زیادی از خود منتشر می کنند. بالا رفتن دمای لپ تاپ آسیب زیادی به قسمت های مختلف سخت افزاری آن می رساند. به همین ترتیب تولید کنندگان سیستمی با اجزای مختلف در جهت خنک سازی فضای داخل لپ تاپ در نظر گرفته اند. 
یکی از مهمترین بخش های سیستم خننک کننده، فن است. فن دارای پرونه ای بوده که با چرخش سریع خود به سرعت، هوا را جا به جا کرده و کمک می کند گرما کاهش یابد. به همین علت می گویند فن برای عملکرد صحیح قطعات دیگر در نظر گرفته شده است. 

خرابی فن لپ تاپ

همانطور که در بخش قبلی مطالعه کردید، فن عملکرد مهمی در کنار سایر اجزای سازنده لپ تاپ دارد. چرخش پره های این قطعه باعث می شود هوا میان قطعات سخت افزاری جریان یابد. از این رو، هوا به خوبی میان قطعات جا به جا شده و دمای لپ تاپ کاهش می یابد. 
در واقع هدف از طراحی و تولید فن داخلی لپ تاپ، کاهش گرمای این دستگاه است. حرارت زیاد برای قسمت های مختلف سخت افزاری لپ تاپ بسیار خطرناک می باشد. گرمای شدید و داغ شدن طولانی مدت لپ تاپ می تواند بسیاری از اجزای سخت افزاری را معیوب کرده و عملکرد ان ها را مختل سازد.
به همین علت یکی از اقدامات شرکت های تولید کننده برای جلوگیری از این مشکل، طراحی فن است. حال اگر هنگام کار با لپ تاپ فن آن خراب شود، دوباره شاهد داغ شدن بیش از حد لپ تاپ خواهیم بود. ضعیف شدن عملکرد فن و یا از کار افتادگی آن، باعث می شود گرمای انتشار یافته از سوی قطعات پردازنده در فضای داخلی بسته ی لپ تاپ باقی بماند و به بخش های دیگر سرایت کند. 
در چنین شرایطی، حرارت تمامی بخش های سخت افزاری به ویژه پردازنده ها و برد اصلی را تهدید می کند. به همین ترتیب مشکل داغ شدن لپ تاپ تشدید شده و در طولانی مدت، خرابی و از کارافتادگی بسیاری از قطعات را باعث می شود. در این شرایط می توان فن معیوب را تعمیر و  یا تعویض کرد. 
اما بهترین کار، جلوگیری از خرابی فن است. چراکه تعمیر و تعویض فن می تواند هزینه های بیشتری نسبت به نگهداری صحیح آن  در پی داشته باشد. رعایت نکات مربوط به پیشگیری از خرابی فن و مراقبت صحیح از آن، باعث می شود فن طول عمر بیشتری را طی کند و هزینه های مربوط به رفع خرابی فن کاهش یابد.

به همین دلیل بسیاری از کاربران، پیش از اینکه خرابی فن لپ تاپ و عواقب خطرناک پس از ان بروز یابد، با استفاده ی درست از دستگاه و انجام راهکار های پیشگیری از خرابی فن، از پیش امدن چنین اتفاقاتی جلوگیری می کنند تا از اعمال هزینه های زیاد نیز پیشگیری شود. 
شما نیز می توانید با رعایت راهکار های توصیه شده، تا حد توان از خرابی و عدم عملکرد فن لپ تاپ خود پیشگیری نمایید. عوامل مخربی که به اسیب دیدگی فن می انجامند، به همراه راه های جلوگیری از این مشکلات و نشانه های رایج خرابی آن، در ادامه ی این مطلب در جهت مطالعه ی شما کرابران شرح داده شده است. 


علل خرابی فن لپ تاپ و راهکار های پیشگیری از آن

علل گسترده ای هستند که منجر به خرابی فن و یا دیگر قطعات سخت افزاری لپ تاپ می شوند. از جمله ی آن ها می توان به آبخوردگی اشاره کرد. آبخوردگی یک عامل تهدید کننده ی بسیار خطرناک برا ی تمامی بخش های فیزیکی لپ تاپ محسوب می شود. فن نیز به سبب اینکه با برق کار می کند، در مقابل مایعات  بسیار حساس است. 
در صورتی که یک لپ تاپ دچار آبخوردگی شود، شرایط رفع مشکل آن بسته به میزان مایع وارد شده و شدت آن فرق می کند. معمولا خرابی های ناشی از آبخوردگی لپ تاپ را نمی توان رفع کرد. اما اگر کاربر پس از آبخوردگی لپ تاپ سریعا ان را به مراکز تعمیرات تخصصی بسپارد، راه برای تعمیر ان هموار تر می شود.
در صورتی که فن لپ تاپ به سبب آبخوردگی اسیب ببیند، می توان ان را تعویض کرد. برای پیشگیری از خرابی و اسیب دیدگی فن لپ تاپ خود، لپ تاپ را در مکان هایی به دور از خطر ابخوردگی قرار دهید. همچنین از قرار دادن لپ تاپ بر روی سطوحی مرطوب و خیس خودداری کنید. 
همانطور که می دانید، فن لپ تاپ دائما در حال جا به  جایی هوا است. از این رو امکان انباشتگی اشغال های موجود در هوا در میان پره های فن لپ تاپ وجود دارد. پس از عملکرد طولانی، فن و دیگر اجزای داخلی لپ تاپ کثیف می شوند و گرد و خاک و آشغال های ریز و درشت، در داخل بدنه ی لپ تاپ تجمع پیدا می کنند. 
این مشکل عملکرد فن را کند کرده و باعث کهولت پره های پروانه ی ان می شود. برای جلوگیری از خراب شدن فن لپ تاپ خود بر اثر آلودگی، می توانید به صورت مرتب این قطعه را سرویس کنید. نمایندگی تعمیرات لپ تاپ  در کرج، از جمله مراکز تخصصی تعمیرات بوده که می تواند سرویس فن را به بهترین نحو ممکن انجام دهد. 

علائم شایع خرابی فن لپ تاپ

به طور کلی، فن لپ تاپ سروصدای زیادی ندارد و تنها اگر گوش خود را به بدنه ی لپ تاپ نزدیک کنید صدای فن را خواهید شنید. اما گاهی اوقات کابران صدای زیادی از فن لپ تاپ خود می شنوند. باید بدانید که سروصدای زیاد و غیر طبیعی فن در طولانی مدت، می تواند از خرابی آن خبر داشته باشد. 
شنیدن صداهای عجیب از فن لپ تاپ نیز، به دلیل این است که چیزی در داخل فن لپ تاپ گیر کرده است. علاوه بر بحث صدای فن، داغ شدن شدید لپ تاپ هنگام انجام کار های ساده با سیستم نیز نشانه ای از خرابی فن است. در این حالت فن قادر به خنک سازی سیستم نبوده و باعث می شود گرمای زیادی از دستگاه انتشار داده شود. 

تعمیر و تعویض فن لپ تاپ در نمایندگی کرج

هرگاه با خرابی فن لپ تاپ خود و نشانه های بارز ان مواجه شدید، بهتر است رفع مشکل را به مرکز تعمیرات، از جمله نمایندگی تعمیرات لپ تاپ در کرج بسپارید. باز و بست لپ تاپ و دیگر امور مربوطه، از کار هایی است که تنها افراد متخصص و باتجربه در این زمینه از پس آن برمی آیند. بنابراین از تعمیرات لپ تاپ خود پرهیز کرده و این را به مرکزی معتبر مانند نمایندگی تعمیرات تخصصی لپ تاپ و کامپیوتر در کرج بسپارید.
این مرکز شامل حرفه ای ترین کارشناسان تعمیرات لپ تاپ و کامپیوتر بوده که می توانند با استفاده از ابزارالات تخصصی و دستگاه های فوق پیشرفته ی مربوطه، امور تعمیر و تعویض فن لپ تاپ را به اصولی ترین روش های ممکن انجام دهند. همچنین خدمات سرویس فن انواع مدل ها و برند های لپ تاپ نیز در نمایندگی تعمیرات لپ تاپ و کامپیوتر در کرج انجام می شود

نظرات

30/01/1401 امیرذبیحی

از مهم ترین قطعات لپ تاپ که نقش اصلی در خنک کاری دستگاه را دارا می باشد فن لپ تاپ می باشد

پاسخ :

30/01/1401 حلما

شنیدن صداهای عجیب و غریب و بلند وغیرطبیعی نشانه خرابی فن لپ تاپ می باشد

پاسخ :

30/01/1401 رویا

برای جلوگیری از خرابی فن وحتی دیگر قطعات بهتر است هر چند ماه یکبار لپ تاپ خود را سرویس نماییم

پاسخ :

30/01/1401 داوود

یکی از عوامل مهم که هم باعث خرابی فن و هم دیگر قطعات سخت افزاری می شود ابخوردگی وریختن مایعات می باشد

پاسخ :

ارسال نظر