• 0912-0712872

تعمیرات لپ تاپ در کرج

تخصصی ترین مرکز تعمیرات لپ تاپ و کامپیوتر در کرج

علائم خرابی کارت صدای لپ تاپ

علائم خرابی کارت صدای لپ تاپ

بررسی علائم اصلی خرابی کارت صدا در نمایندگی تعمیر لپ تاپ در کرج

نقش کارت صدا در لپ تاپ 

کارت صدا از مهمترین قطعات قسمت صوتی لپ تاپ است. این بخش از سیستم صوتی، وظیفه دارد اطلاعات مربوط به صدا ها را بررسی کرده و پس از انجام تغییراتی، آن ها را برای پخش از اسپیکر آماده سازد. اگر کارت صدا عملیات و وظایف صوتی خود را به درستی انجام ندهد، دیگر نمی توان فایل های صوتی را از سیستم پخش کرد. 
به همین منظور کارت صدا یکی از سه عضو اصلی سیستم صوتی لپ تاپ است. پخش شدن صدا از اسپیکر ها یکی از ویژگی های لپ تاپ بوده و برای بسیاری از کاربران با توجه به نوع استفاده ی آن ها از لپ تاپ، بسیار مهم و ضروری است. اگر شما هم از آن دسته کاربرانی هستید که با توجه به نوع کار خود با لپ تاپ، مثلا تماشای ویدیو های آموزشی و یا گوش دادن به موسیقی و... اهمیت زیادی برای سیستم صوتی لپ تاپ قائل هستید، بهتر است مراقبت بیشتری از قطعات صوتی لپ تاپ خود داشته باشید. 
دو عضو مهم دیگر از سیستم صوتی لپ تاپ اسپیکر و نرم افزار صوتی لپ تاپ هستند که در صورت خرابی و عملکرد نادرست هر یک ا ز این موارد، ممکن است پخش صحیح فایل های صوتی با مشکل مواجه شود. البته عدم پخش صدا از لپ تاپ و پخش نادرست فایل های صوتی، می تواند دلایل دیگری نیز داشته باشد که در ادامه ی مطلب به شرح آن ها پرداخته ایم. 

علل رایج ایجاد مشکلات صوتی در لپ تاپ 

تنها کارت صدا نمی تواند باعث ایجاد اختلالات صوتی شود. سیستم صوتی لپ تاپ از بخش های مختلفی تشکیل شده و تنها یک اشتباه کوچک از هر یک از این قطعات، می تواند مشکلات صدای سیستم را باعث شود. برخی از این اختلالات به دلیل مشکلات نرم افزاری بوده و دسته ای دیگر نیز به علت خرابی های سخت افزاری پدید آمده اند. 
یکی از مواردی که می تواند مشکلات زیادی در بخش صوتی لپ تاپ ایجاد کند، خرابی نرم افزار سیستم صوتی است. برنامه ی کارت صدا برای تنظیمات سیستم صوتی لپ تاپ و برقرای آن ها می باشد که اگر مشکلی برای آن ایجاد شود، می تواند پخش صدا از لپ تاپ را نیز مختل سازد. 
البته باید بدانید که خرابی های نرم افزاری از جمله مشکلاتی هستند که می توان به سادگی و بدون نیاز به پرداخت هزینه های زیاد آن ها را رفع نمود. اگر مشکل عدم پخش صدای سیستم به علت خرابی نرم افزار صوتی باشد، می توان با آپدیت این برنامه اختلالات مربوط به صدا را رفع کرد. 
برای این کار باید به سایت رسمی شرکت سازنده ی سیستم خود مراجعه کرده و با جستجوی مدل دقیق لپ تاپ، فایل نسخه ی صوتی مناسب با سیستم خود را دانلود و نصب کنید. ممکن است درایور صدای لپ تاپ شما قدیمی شده و با دیگر اجزای سیستم عامل لپ تاپ همخونی نداشته باشد. 
از این رو درایور صدا نمی تواند کار خود را درست انجام دهد و اشکالاتی در پخش فایل های صوتی دیده خواهد شد. البته ممکن است در این وضعیت نرم افزار صدا ایرادی نداشته و تنها تنظیمات آن بهم خورده باشد. در این شرایط نیاز به نصب دوباره ی نرم افزار صدا نبوده و کافی است تنظیمات آن را به حالت مناسب و دلخواه خود تغییر دهید. 
بهتر است هنگام مواجه شدن با مشکلات صدای سیستم، ابتدا بخش نرم افزاری مربوطه را بررسی کنید و در صورت عدم رفع مشکل، سراغ قسمت های سخت افزاری سیستم صوتی لپ تاپ بروید. یکی از مهمترین اجزای سخت افزاری سیستم صوتی لپ تاپ اسپیکر ها هستند. اسپیکر صدایی که از سوی کارت صدا آماده شده است را پخش می کند و به نوعی، یک پایان دهنده برای عملیات صوتی سیستم و به اجرا رساندن آن هاست. 
یکی دیگر از علل رایج عدم پخش صدای لپ تاپ، خرابی و از کار افتادگی اسپیکر هاست. اگر می خواهید این مشکل را بررسی کنید، نیاز به ابزار آلات تخصصی و دانش و مهارت زیاد در زمینه ی تعمیر سیستم های صوتی دارید. توصیه می کنیم در صورت نداشتن مهارت لازم، از بررسی بخش های سخت افزاری سیستم خود پرهیز نمایید. 
البته تنها نشانه ی خرابی اسپیکر قطع شدن صدای سیستم نیست. بلکه علائمی همچون خش خش کردن دستگاه هنگام پخش فایل های صوتی، کاهش کیفیت فایل های صوتی هنگام پخش و... نیز می تواند به دلیل خرابی اسپیکر روی دهد. به همین ترتیب، دیگر عضوی که خرابی آن تاثیر زیادی در سیستم صوتی لپ تاپ دارد اسپیکر است. 
در صورتی که مشکل صوتی لپ تاپ از اسپیکر و بخش های نرم افزاری مربوطه نباشد، احتمالا کارت صدای لپ تاپ خراب شده است. معمولا بیشتر خرابی های بخش صدا، مربوط به اسپیکر و یا بهم ریختن تنظیمات صوتی می باشد، اما در مواقع نادری نیز ممکن است کارت صدا سیستم خراب شود. 
گاهی هم قطع شدن اتصالات میان اجزای سیستم صوتی باعث این مشکل شده و یا دیگر علل نرم افزاری و خرابی دیگر قسمت های سیستم عامل اشکالاتی را برای صدای سیستم پدید آورده اند. برای بررسی لپ تاپ خود به صورت اصولی و حرفه ای، بهتر است به مراکز تعمیرات معتبر مانند نمایندگی تعمیرات تخصصی لپ تاپ در کرج مراجعه کنید. 

علائم خرابی کارت صدای لپ تاپ 

خرابی کارت صدا از مشکلاتی بوده که تعداد کمتری از سیستم های لپ تاپ را درگیر می کند و عمده ی مشکلات صوتی لپ تاپ ها به تنظیمات صوتی و اسپیکر ها مربوط است. اما گاهی هم ممکن است علت خرابی در پخش صدا، آسیب دیدگی و عملکرد نادرست کارت صدا باشد. شما می توانید با آشنایی با علائم خرابی کارت صدای لپ تاپ خود، در زمان ابتدایی ایجاد  خرابی، آن را تشخیص داده و از گسترش مشکل و بروز آسیب های جدی تر جلوگیری نمایید. به طور کلی خرابی کارت صدای لپ تاپ دو نشانه دارد. 

1)عدم پخش صدا از لپ تاپ: همانطور که در قسمت های قبلی نیز بیان شد، هدف از ساخت کارت صدا برای سیستم صوتی، بررسی فایل های مربوطه و انجام عملیات صوتی مورد نیاز سیستم است. این قطعه با عملکرد خود صداها را برای پخش آماده می کند و سپس به اسپیکر ها می فرستد. اگر کارت صدا خراب شود، دیگر فایل های صوتی برای پخش آماده سازی نشده و اسپیکر ها قادر به اجرای آن ها نیستند. بنابراین صدایی از سیستم پخش نمی شود. 
2)کاهش کیفیت صدا: گاهی اوقات کاهش کیفیت صدایی که از سیستم پخش می شود، به علت خرابی کارت صداست. برای اینکه در تشخیص این مشکل موفق تر ظاهر شوید، فایل صوتی مورد نظر را توسط یک سیستم صوتی دیگر پخش کنید. اگر در کیفیت صدای میان ان ها تفاوت زیادی وجود داشت، مشکل از لپ تاپ شماست. قبل از مراجعه به مراکز تعمیرات لپ تاپ در کرج، تنظیمات صوتی سیستم را چک و اصلاح کنید و اگر همچنان مشکل کیفیت صدا در لپ تاپ وجود داشت، باید به کارشناسان مربوطه مراجعه نمایید.

نظرات

30/01/1401 امیرذبیحی

از پر اهمیت ترین و مهم ترین قسمت های صوتی لپ تاپ کارت صدا می باشد

پاسخ :

30/01/1401 فریبا

یکی از رایج ترین نشانه های خرابی اسپیکر لپ تاپ عدم شنیدن صدا از اسپیکر می باشد

پاسخ :

30/01/1401 حسین

کاهش کیفیت صدا هم می تواند از خرابی های کارت صدا باشد

پاسخ :

30/01/1401 حسن جمالی

خرابی اسپیکر لپ تاپ هم ممکن است نرم افزاری باشد و هم سخت افزاری که باید چک وبررسی شود

پاسخ :

30/01/1401 جواد

عدم شنیدن صدا و یا شنیدن صدای خش خش از بلندگوها نشانه خرابی اسپیکر ها می باشد

پاسخ :

30/01/1401 هادی

در برخی موارد ممکن است خرابی اسپیکر از درایور کارت صدا باشد که بهتر است ان را یکبار حذف و مجدد نصب نمایید

پاسخ :

ارسال نظر